Z8F022ASH020SG2156
Manufacturer
Zilog / Littelfuse
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
Z8F022ASH020SG2156 PDF
Type Description
Series:Encore!® XP®
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:eZ8
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:IrDA, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O:17
Program Memory Size:2KB (2K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:64 x 8
RAM Size:512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 7x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)