NJM78M12FA
Manufacturer
New Japan Radio (NJR)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA TO220F
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
NJM78M12FA PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):35V
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):6 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C