NJM2370R37-TE1#
Description
IC REG LINEAR 3.7V 150MA 8VSP
DataSheet
NJM2370R37-TE1# PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):20V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.3V @ 30mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):180 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:60dB (400Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)