NJM2886DL2-33-TE1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO252-5
DataSheet
NJM2886DL2-33-TE1 PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):14V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.28V @ 300mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):300 µA
Current - Supply (Max):315 µA
PSRR:75dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C