NJM2880U21-TE1#
Description
IC REG LINEAR 2.1V 300MA SOT89-5
DataSheet
NJM2880U21-TE1# PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):14V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.1V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.18V @ 100mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):180 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C