NJU7241F18-TE1
Description
IC REG LINEAR 1.8V 60MA SOT23-5
DataSheet
NJU7241F18-TE1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):14V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.3V @ 15mA
Current - Output:60mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:55dB (1kHz)
Control Features:-
Protection Features:Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C