NJM2846DL3-03-TE1
Description
IC REG LINEAR 3V 800MA TO252-5
DataSheet
NJM2846DL3-03-TE1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):14V
Voltage - Output (Min/Fixed):3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.28V @ 500mA
Current - Output:800mA
Current - Quiescent (Iq):600 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C