NJM2855DL1-33-TE1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-3
DataSheet
NJM2855DL1-33-TE1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):8V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.2V @ 600mA
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):600 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (1kHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C