NJM2388F12
Description
IC REG LINEAR 12V 1A TO220F-4
DataSheet
NJM2388F12 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):35V
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 500mA
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):5 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:63dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C