NJM2877F3-33-TE1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SC88A
DataSheet
NJM2877F3-33-TE1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):3V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.1V @ 60mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):180 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C