NJM2888F18-TE1
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23-5
DataSheet
NJM2888F18-TE1 PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):9V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):195 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C