NJU7741F15-TE1
Manufacturer
New Japan Radio (NJR)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.5V 100MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
NJU7741F15-TE1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):9V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.19V @ 40mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):3.5 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C