NJM12884DL3-25-TE1
Manufacturer
New Japan Radio (NJR)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA TO252-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
NJM12884DL3-25-TE1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.18V @ 300mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):280 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:71dB (1kHz)
Control Features:Enable, Soft Start
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C