NJM2855DL1-05-TE1
Description
IC REG LINEAR 5V 1A TO252-3
DataSheet
NJM2855DL1-05-TE1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):8V
Voltage - Output (Min/Fixed):5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.28V @ 600mA
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):600 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (1kHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C