SLG59M1551VTR
Manufacturer
Dialog Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 4STDFN
Catalog
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
DataSheet
SLG59M1551VTR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Switch Type:General Purpose
Number of Outputs:1
Ratio - Input:Output:1:1
Output Configuration:High Side
Output Type:N-Channel
Interface:-
Voltage - Load:-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):0.85V ~ 1.9V
Current - Output (Max):2A
Rds On (Typ):15.5mOhm
Input Type:CMOS
Features:-
Fault Protection:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)