AS6C62256-55STCN
Manufacturer
Alliance Memory, Inc.
VIGOR # :
Description
Catalog
Memory
DataSheet
AS6C62256-55STCN PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Asynchronous
Memory Size:256Kb (32K x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:55ns
Access Time:55 ns
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width)