700ZN001N48150D100230A
Manufacturer
Curtis Instruments
VIGOR # :
Description
COUNTER LCD 6 CHAR 100-230V PNL
Catalog
Panel Meters - Counters, Hour Meters
DataSheet
700ZN001N48150D100230A PDF
Type Description
Series:700
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Time Counter (Hour Meter)
Operating Mode:Up
Count Rate:-
Time Format:99999.9hrs
Number of Characters Per Row:6
Display Type:LCD - Black Characters
Display Characters - Height:0.196" (5.00mm)
Input Type:Voltage
Output Type:-
Voltage - Supply:100 ~ 230VAC, 48 ~ 150VDC
Reset:Non-Resettable
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 36.80mm x 24.10mm
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)