SN097-073-03-A
Manufacturer
3G Shielding Specialties
VIGOR # :
Description
ABSRBR 5.8 GHZ FREQ. 073" THICK
Catalog
RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials
DataSheet
SN097-073-03-A PDF
Type Description
Series:-
Package:Sheet
Part Status:Active
Type:Absorbing Sheet
Shape:Square
Length:12.000" (304.80mm)
Width:12.000" (304.80mm)
Thickness - Overall:0.073" (1.85mm)
Operating Temperature:-51°C ~ 190°C
Adhesive:Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Material:Silicone Elastomer
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3M AB5100HF 4.13
3M AB5100HF 4.13" X 5YD
RF ABSORBER TAPE 15'X4.13" ROLL
1194 7.7"X10"
RF EMI SHIELDING TAPE 10"X7.7"
4062
RF EMI ABSORBING SHEET 24"X24"
DEV-KIT BC 107,6: CONTAINS 1 X B
SN097-073-03-A
SN097-073-03-A