OEM-900-WHSKR-SC
Manufacturer
Digital Six Laboratories, LLC
VIGOR # :
Description
RX TXRX MOD 802.15.4 TRC ANT TH
Catalog
RF Transceiver Modules and Modems
DataSheet
OEM-900-WHSKR-SC PDF
Type Description
Series:Whisker.IO™
Package:Bulk
Part Status:Active
RF Family/Standard:802.15.4
Protocol:LoRa™
Modulation:-
Frequency:900MHz
Data Rate:-
Power - Output:13dBm
Sensitivity:-120dBm
Serial Interfaces:I²C, UART
Antenna Type:Integrated, Trace
Utilized IC / Part:-
Memory Size:-
Voltage - Supply:1.8V ~ 3.6V
Current - Receiving:13mA
Current - Transmitting:125mA