SCT2400HDA
Manufacturer
CML Microcircuits
VIGOR # :
Description
RX TXRX MODULE SURFACE MOUNT
Catalog
RF Transceiver Modules and Modems
DataSheet
SCT2400HDA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
RF Family/Standard:-
Protocol:-
Modulation:FSK, OOK
Frequency:2.4GHz
Data Rate:3.6kbps
Power - Output:12dBm
Sensitivity:-119dBm
Serial Interfaces:I²C, I²S, UART, USB
Antenna Type:-
Utilized IC / Part:SCT2400
Memory Size:-
Voltage - Supply:1.8V ~ 3.6V
Current - Receiving:12.5mA
Current - Transmitting:24mA