ISM43362-M3G-L44-E-C2.4.0.2
Manufacturer
Inventek Systems
VIGOR # :
Description
RX TXRX MOD WIFI TRACE ANT SMD
Catalog
RF Transceiver Modules and Modems
DataSheet
ISM43362-M3G-L44-E-C2.4.0.2 PDF
Type Description
Series:eS-WiFi™, WICED
Package:Tray
Part Status:Not For New Designs
RF Family/Standard:WiFi
Protocol:802.11b/g/n
Modulation:16QAM, 64QAM, BPSK, CCK, DBPSK, DQPSK, OFDM, QPSK
Frequency:2.4GHz
Data Rate:72.2Mbps
Power - Output:18dBm
Sensitivity:-93dBm
Serial Interfaces:UART
Antenna Type:Integrated, Trace
Utilized IC / Part:BCM43362
Memory Size:1MB Flash
Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
Current - Receiving:-
Current - Transmitting:-
Mounting Type:Surface Mount
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C