EM-MX0108-FT
Manufacturer
Nearson
VIGOR # :
Description
RF ANT 534MHZ WHIP STR NMO BASE
Catalog
RF Antennas
DataSheet
EM-MX0108-FT PDF
Type Description
Series:X-Nut™
Package:Bulk
Part Status:Active
RF Family/Standard:-
Frequency Group:VHF (f < 300MHz), UHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency (Center/Band):534MHz
Frequency Range:108MHz ~ 960MHz
Antenna Type:Whip, Straight
Number of Bands:1
VSWR:1.5
Return Loss:-
Gain:2dBi
Power - Max:100 W
Features:-
Termination:NMO
Ingress Protection:-
Mounting Type:Base Mount
Height (Max):31.732" (806.00mm)