1004112-B002
Manufacturer
Ethertronics
VIGOR # :
Description
ANTENNA ASSY, EXTERNAL LTE TNC
Catalog
RF Antennas
DataSheet
1004112-B002 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
RF Family/Standard:802.15.4, Cellular
Frequency Group:Wide Band
Frequency (Center/Band):825MHz, 1.955GHz, 2.6GHz
Frequency Range:690MHz ~ 960MHz, 1.71GHz ~ 2.2GHz, 2.5GHz ~ 2.7GHz
Antenna Type:Whip, Tilt
Number of Bands:3
VSWR:2.5
Return Loss:-
Gain:1.18dBi, 4.5dBi, 4dBi
Power - Max:5 W
Features:-
Termination:TNC Male
Ingress Protection:-
Mounting Type:Connector Mount
Height (Max):8.941" (227.10mm)
Applications:LTE, LoRa, LPWAN, Sigfox
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RF ANT 2.4/5GHZ FLAT PATCH 100MM