PC3SD12NTZAH
Manufacturer
Socle Technology Corporation
VIGOR # :
Description
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC DIP
Catalog
Optoisolators - Triac, SCR Output
DataSheet
PC3SD12NTZAH PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Output Type:Triac
Zero Crossing Circuit:No
Number of Channels:1
Voltage - Isolation:5000Vrms
Voltage - Off State:600 V
Static dV/dt (Min):1kV/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max):10mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):100 mA
Current - Hold (Ih):3.5mA
Turn On Time:50µs (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):50 mA
Operating Temperature:-30°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP (0.300", 7.62mm)