BA SERIES-2.25" X 36YD
Manufacturer
TapeCase
VIGOR # :
Description
TAPE FILM AMBER 2 1/4" X 36 YDS
Catalog
Tape
DataSheet
BA SERIES-2.25" X 36YD PDF
Type Description
Series:BA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Tape Type:Film
Adhesive:Acrylic
Backing, Carrier:Polyimide
Thickness:-
Thickness - Adhesive:-
Thickness - Backing, Carrier:0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Width:2.25" (57.15mm) 2 1/4"
Length:108' (32.9m) 36 yds
Color:Amber
Usage:Laminating
Temperature Range:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
KD2-0.75
KD2-0.75" X 7"-100
TAPE MASKING AMBER 3/4" X 7"
3M 2080 4
3M 2080 4" X 8.625"-50