SWT-150MM
Manufacturer
Bertech
VIGOR # :
Description
150 MM WIDE SOLDER WAVE MSK TAPE
Catalog
Tape
DataSheet
SWT-150MM PDF
Type Description
Series:SWT
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Masking
Adhesive:Rubber
Backing, Carrier:Crepe Paper
Thickness:0.0076" (7.6 mils, 0.193mm)
Thickness - Adhesive:-
Thickness - Backing, Carrier:-
Width:5.91" (150.00mm)
Length:180' (55.0m) 60 yds
Color:Beige
Usage:Masking, High Temperature, Wave Soldering
Temperature Range:302°F (150°C)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3M 2080 7
3M 2080 7" X 9.25"-25
TAPE MASK BLUE 7"X 9 1/4" 25/RL
3M 501+ PURPLE 0.5
3M 501+ PURPLE 0.5"X1.25"-1000