ESDCT3C-10
Manufacturer
Bertech
VIGOR # :
Description
10" WIDE, ESD TAPE, CLEAR
Catalog
Tape
DataSheet
ESDCT3C-10 PDF
Type Description
Series:ESDCT3C
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Box Sealing
Adhesive:Rubber
Backing, Carrier:Cellulose
Thickness:0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Thickness - Adhesive:-
Thickness - Backing, Carrier:-
Width:10.00" (254.00mm)
Length:216' (66.0m) 72 yds
Color:Clear
Usage:Masking, Packaging
Temperature Range:151°F (66°C)