PPT2-20MM
Description
20 MM W. POLYIMIDE TAPE, 2 MIL
DataSheet
PPT2-20MM PDF
Type Description
Series:PPT2
Backing, Carrier:Polyimide
Thickness:0.0035" (3.5 mils, 0.089mm)
Thickness - Adhesive:0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)
Thickness - Backing, Carrier:0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Width:0.79" (20.00mm)
Length:108' (32.9m) 36 yds
Color:Amber
Usage:Masking, High Temperature
Temperature Range:-99°F ~ 500°F (-73°C ~ 260°C)