PPT5-125MM
Description
125 MM W. POLYIMIDE TAPE, 5 MIL
DataSheet
PPT5-125MM PDF
Type Description
Series:PPT5
Backing, Carrier:Polyimide
Thickness:0.0065" (6.5 mils, 0.165mm)
Thickness - Adhesive:0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)
Thickness - Backing, Carrier:0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Width:4.92" (125.00mm)
Length:108' (32.9m) 36 yds
Color:Amber
Usage:Masking, High Temperature
Temperature Range:-99°F ~ 500°F (-73°C ~ 260°C)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
109941
B302 2"X30YDS BLK/ORG ARROW TAPE
3/4-5-9707
TAPE ADHSV TRNSFR 3/4"X 5YDS
5-4926-1.5S
5-4926-1.5S
TAPE DBL COAT 1 1/2"X 1.5" 5PK
TERMINAL BLOCK LABEL KSI 5X10MM,
PPT5-125MM
PPT5-125MM