BCM384P120T800AC1
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 800W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
BCM384P120T800AC1 PDF
Type Description
Series:VI Chip® BCM® (800W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Bus Converter Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):260V
Voltage - Input (Max):410V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):66.7A
Power (Watts):800 W
Voltage - Isolation:4.242 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Efficiency:97.3%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Module
Size / Dimension:2.49" L x 0.90" W x 0.29" H (63.3mm x 22.8mm x 7.3mm)