DCM24AP120T320A50
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 320W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
DCM24AP120T320A50 PDF
Type Description
Series:VI Chip® DCM® (320W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):26.67A
Power (Watts):320 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Efficiency:93.1%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:9-DIP Module
Size / Dimension:1.52" L x 0.90" W x 0.29" H (38.7mm x 22.8mm x 7.3mm)