V300A36T500BG3
Description
DC DC CONVERTER 36V 500W
DataSheet
V300A36T500BG3 PDF
Type Description
Series:Maxi (500W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):180V
Voltage - Input (Max):375V
Voltage - Output 1:36V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):13.89A
Power (Watts):500 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OVP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:88.4%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Full Brick
Size / Dimension:4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)