MVTM36BT180M007A00
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 18V 150W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
MVTM36BT180M007A00 PDF
Type Description
Series:MVTM36 (150W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Voltage Transformation Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):26V
Voltage - Input (Max):50V
Voltage - Output 1:18V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):7A
Power (Watts):150 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Efficiency:94%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Module
Size / Dimension:1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)