V24B8C200BL
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 8V 200W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
V24B8C200BL PDF
Type Description
Series:MINI (200W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:8V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):25A
Power (Watts):200 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OVP, UVLO
Operating Temperature:-20°C ~ 100°C
Efficiency:86.4%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Module
Size / Dimension:2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)