V24A12T400BG2
Description
DC DC CONVERTER 12V 400W
DataSheet
V24A12T400BG2 PDF
Type Description
Series:Maxi (400W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):33.33A
Power (Watts):400 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OVP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:86.8%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Full Brick
Size / Dimension:4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)