TEP 75-2416WI
Manufacturer
TRACO Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 28V 76W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
TEP 75-2416WI PDF
Type Description
Series:TEP 75WI (75W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:28V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.7A
Power (Watts):76 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial), Railway
Features:Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 75°C
Efficiency:87%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:9-DIP Module
Size / Dimension:2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)