MPP03-12S12B
Manufacturer
P-Duke Technology, Inc.
VIGOR # :
Description
ISOLATED / 3W/ VOUT:12
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
MPP03-12S12B PDF
Type Description
Series:MPP03 (3W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):18V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):250mA
Power (Watts):3 W
Voltage - Isolation:5 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:Adjustable Output
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:87%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:24-DIP Module, 6 Leads
Size / Dimension:1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)