PDL09-24D12M
Manufacturer
P-Duke Technology, Inc.
VIGOR # :
Description
ISOLATED / 9W/ VOUT:12
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
PDL09-24D12M PDF
Type Description
Series:PDL09 (9W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:2
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-12V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):375mA, 375mA
Power (Watts):9 W
Voltage - Isolation:1.6 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, Standby Output
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:89%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:12-SIP Module, 10 Leads
Size / Dimension:0.83" L x 0.38" W x 0.44" H (21.0mm x 9.6mm x 11.2mm)