PDL06-24S24
Manufacturer
P-Duke Technology, Inc.
VIGOR # :
Description
ISOLATED / 6W/ VOUT:24
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
PDL06-24S24 PDF
Type Description
Series:PDL06 (6W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):250mA
Power (Watts):6 W
Voltage - Isolation:1.6 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off
Operating Temperature:-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency:85%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-SIP Module, 7 Leads
Size / Dimension:0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.1mm x 11.2mm)