CHB200-48S24N
Manufacturer
Cincon
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 24V 200W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
CHB200-48S24N PDF
Type Description
Series:CHB200 (200W)
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):8.3A
Power (Watts):200 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:91%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Half Brick
Size / Dimension:2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)