ECLB75W-48S15
Manufacturer
Cincon
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 15V 75W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
ECLB75W-48S15 PDF
Type Description
Series:ECLB75W (75W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5A
Power (Watts):75 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:92%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:7-DIP Module, 6 Leads
Size / Dimension:2.05" L x 1.20" W x 0.40" H (52.0mm x 30.5mm x 10.2mm)