EC4AW-24S12H6
Manufacturer
Cincon
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 6W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
EC4AW-24S12H6 PDF
Type Description
Series:EC4SAW-H6 (6W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):500mA
Power (Watts):6 W
Voltage - Isolation:6 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:85%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:24-DIP Module, 8 Leads
Size / Dimension:1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2 mm)