CHB300W-110S24
Description
DC DC CONVERTER 24V 300W
DataSheet
CHB300W-110S24 PDF
Type Description
Series:CHB300W-110S (300W)
Package:Tray
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):43V
Voltage - Input (Max):160V
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):12.5A
Power (Watts):300 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial), Railway
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:89%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Half Brick
Size / Dimension:2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)