CHB300-300S48N
Description
DC DC CONVERTER 48V 300W
DataSheet
CHB300-300S48N PDF
Type Description
Series:CHB300-300S (300W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):180V
Voltage - Input (Max):425V
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6.25A
Power (Watts):300 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:90%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Half Brick
Size / Dimension:2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)