EC3SA-12D15N
Manufacturer
Cincon
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 3W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
EC3SA-12D15N PDF
Type Description
Series:EC3SA (3W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:2
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):18V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-15V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):100mA, 100mA
Power (Watts):3 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:84%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-SIP Module, 7 Leads
Size / Dimension:0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)