CQB150-300S24N
Manufacturer
Cincon
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 24V 151W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
CQB150-300S24N PDF
Type Description
Series:CQB150-300S (150W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):180V
Voltage - Input (Max):425V
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6.3A
Power (Watts):151 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:88.5%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:-
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)