CHB350-24S28
Description
DC DC CONVERTER 28V 350W
DataSheet
CHB350-24S28 PDF
Type Description
Series:CHB350 (350W)
Package:Tray
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:28V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):12.5A
Power (Watts):350 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:90.5%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Half Brick
Size / Dimension:2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)