CQB60W-110S05
Manufacturer
Cincon
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 5V 60W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
CQB60W-110S05 PDF
Type Description
Series:CQB60W-110S (60W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):43V
Voltage - Input (Max):160V
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):12A
Power (Watts):60 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial), Railway
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:91%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Module
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Supplier Device Package:Module
Control Features:Enable, Active High
Approval Agency:-
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TEL 8-1223
TEL 8-1223
DC DC CONVERTER +/-15V 8W