EC7A-12S15S
Manufacturer
Cincon
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 15V 10W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
EC7A-12S15S PDF
Type Description
Series:EC7A (10W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):18V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):666mA
Power (Watts):10 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:88%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:24-SMD Module, 18 Leads
Size / Dimension:1.25" L x 0.80" W x 0.45" H (31.8mm x 20.3mm x 11.4mm)