EC7B-24S25N
Description
DC DC CONVERTER 2.5V 15W
DataSheet
EC7B-24S25N PDF
Type Description
Series:EC7B (20W)
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:2.5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6A
Power (Watts):15 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:88%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)